Delta Otomasyon

DELTA Otomasyon Ürünleri Paylaşım Platformu

Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 6 mesaj ] 

03 Oca 2017, 20:01

Merhabalar,

Delta hmı ekrandan encoder dan gelen pulseleri grafiğe yazdırmaya ve motor hızını ekranda görmek istiyorum.

Çok fazla araştırma yaptım ama birşey elde edemedim.

Bir kaç kişi spd komutunu kullan dedi ama hmi da nasıl görücem o pulseleri diyince bir sessizlik oluşuyor. Bilgisi olan varsa destek olursa çok sevinirim.

Başa Dön Başa Dön

04 Oca 2017, 11:29

DELTA
Kullanıcı avatarı

Eğer encoderden gelen hızı okumak istiyorsanız SPD komutu kullanmanız gerek. Okuduğunuz değeri Datalara atıp DOP tarafında trend grafik çizdirmeyi deneyebilirsiniz. Hem hız hem pals değeri okuyacağım diyorsanız encoderi X0 X1'e girip C251'den saydırır bir fazını da X3'e girip buradan da SPD komutunu çalıştırıp hızı ölçersiniz.

Başa Dön Başa Dön

05 Oca 2017, 07:45

Merhaba İlhan Bey,

Konu ile alakalı örnek bir kod gönderme yada forumda benzer bir konu varsa yönlendirme yapabilir misiniz ?

Ben bulamadım da.

Başa Dön Başa Dön

05 Oca 2017, 10:41

DELTA
Kullanıcı avatarı

Encoderin A fazı X0'a B fazı X1'e hız için ise X0'dan X4'e köprü X1'den de X5'e köprü atılmıştır. Yani biz X0,X1'den tur değerini X4,X5'den de hız değerini okuyacağız. Encoder NPN çıkışlı olduğu için S/S ucuna +24VDC verdim. Sizin encoderiniz PNP çıkışlı ise S/S ucuna 0VDC vermeniz gerekir. Kullanılan PLC DVP14SS211R dir.

Programda X0,X1'den gelen değer C251'den okunur ve okunan değer D530'a taşınır.
X4, X5'den gelen değer de SPD komutu ile sn'deki hızı D500'de tutulur 60 ile çarpılıp dk hızı bulunur ve encoder palsine bölünüp dakikadaki devrine D520 datasında ulaşılmış olur. Encoder çözünürlüğüm 600 olduğu için 600'e böldüm. Sizin artık kaç pals ise o sayıya bölmeniz gerekir.

Ekteki HMI programında iki adet geçmiş trend grafiği kullanılmıştır. D520'den hız D530'dan da tur değerinin okunduğunu belirttim.

DOPSoft üzerinden Seçenekler, Data kayıt buffer ayarları kısmından kaydetmek istediğiniz data alanlarını tanımlamanız gerekir. Aşağıdaki gibi tanımlanmıştır.

Eklenti:
Screenshot_1.jpg

Ayarlar da gözüktüğü gibi. Değerler csv. formatında HMI hafızasına kaydettirilmektedir. 1000 ms'de bir git datanın değerini oku ve çiz denilmektedir. Örnekleme sayısı da 10000 girilmiştir.

Eklenti:
Screenshot_2.jpg

Eğride maksimum minimum değerlerinizi ayarlamak isterseniz Sayfanın boş bir yerine sağ tıklayıp Örnekleme bölümünden Geçmiş trend grafik olarak alıp ekrana koyduğunuz elementi iki kere sol tıklayıp çıkan pencereden aşağıdaki gibi düzenleme yapabilirsiniz.

Eklenti:
Screenshot_3.jpg

Eklenti:
SPD çift.dvp

Eklenti:
Geçmiş trend çift.dps

Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.

Başa Dön Başa Dön

18 Oca 2017, 08:58

Merhaba İlhan Bey,

Gönderdiğiniz programda hız ve tur çalıştı.

Fakat bana hız ve ivme gerektiği için tekrardan ladder diyagramda düzenleme yaptık.

Ladder diyagrama göre şuan ivme grafiği çıkmıyor. Nerde hata yapıyoruz.

Desteğinizi bekliyorum.

Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.

Başa Dön Başa Dön

18 Oca 2017, 09:05

DELTA
Kullanıcı avatarı

SPD komutu bültenine viewtopic.php?f=37&t=5703 ulaşabilirsiniz. Eğer sonuç noktalı sayı çıkıyor ve siz bunu ekranda görmek istiyorsanız. Data kayıt ayarlarındaki Format tipini floating seçip tam sayı ve kesirli sayı kısmını ayarlamanız gerekir.

Ek olarak eğer sabit bir sayıyı noktalı bir sayı ile matematiksel işlemlere tabi tutacaksanız öncelikle o sayıyı FLT komutu ile floatinge çevirip sonrasında işleme tabi tutmanız gerekir. Örneğe viewtopic.php?f=3&t=7787 ulaşabilirsiniz.

Eklenti:
spd noktalı.png

Başa Dön Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 6 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: marpione

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap: