Delta Otomasyon

DELTA Otomasyon Ürünleri Paylaşım Platformu

Giriş |  Kayıt

Forum kilitlendi Bu başlık kilitlenmiştir mesajlarınızı düzenleyemez veya cevap gönderemezsiniz.  [ 1 mesaj ] 

07 Mar 2017, 15:17

Çevrimdışı
DELTA
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 14 Haz 2011, 13:11
Mesajlar: 3175

Programda 5 grup 5 de uzunluk mevcut. Bu alanlar normal reçete değerleri için kullanılmaktadır. Eğer reçeteye isim verilmek istenirse girilen karakterlerin de reçetede saklanması gerekir.

İlk önce girilecek karakterin maksimum uzunluğunun ne olacağı belirlenir. Örnekte maksimum girilecek değer olarak 10 kullanılmıştır. 10 karakterden fazla değer girilemez.

1 datanın içine toplamda en fazla 2 karakter sığar. Biz 10 karakter gireceksek doğal olarak 5 datalık yer ayırmamız gerekir. Bu durumda 5 olan uzunluğu 10 yapmamız gerekir. Çünkü 10 karakter gireceğiz ve bizim karakterler için de 5 tane daha alana ihtiyacımız var.

Daha anlaşılır olması açısından Seçenekler - Reçete'e girdiğinizde tabloda Reçete ve karakter değerleri için kullanılan alanları görebilirsiniz.

Reçete için tabloda kullanılacak alan

Eklenti:
Reçete standart alan.jpg


Karakter için tabloda kullanılacak alan

Eklenti:
Reçete karakter alan.jpg


Karakter gir elementinin adresinin RCP5 olmasının sebebi de budur.

Peki biz ekrana girmiş olduğumuz değerleri PLC'e nasıl göndereceğiz?

Bunun için ise Seçenekler - Yapılandırma - Kontrol Bloğu

Aşağıdaki gibi Reçete Kontrol tip'i işaretlenir. İşaretlendiği durumda bu alan için de D0'ı kullanmamız gerekir. Reçete yazmak için bit2 tetiklenmesi gerektiği belirtilmektedir.

Eklenti:
Kontrol bloğu.png


Bu durumda biz D0'ın içine 4 gönderirsek ekrandaki reçeteler PLC'de D500 ile D504 arasına kaydedilmiş olur. D500 Reçete sayfasında okuma adresi olarak tanımlanmıştır.

Örneğin biz grup numarasını 1 seçtik ve RCP0, RCP1, RCP2, RCP3, RCP4 de ekrandan sırası ile 1, 1, 1, 1, 1 girdik. PLC'e gönder dediğimiz durumda PLC tarafında şu şekilde bir şey olur.

Eklenti:
PLC.jpg


D505 ve sonrası karakterler içindir.

PLC tarafında D500 ile D509 arasındaki datalar başka bir işlem için kullanılmaması gerekir. Ek olarak D0'da reçete gönderilmek için Kontrol Bloğu tarafından kullanılacağı için PLC tarafında başka bir işlem için de D0 kullanılamaz.

Eğer ekrana girilen değerlerin kalıcı olması istenirse bunun için RCPNO değeri arka plan makro ile $M'lere taşınır. $M'ler ekranın kalıcı hafıza alanlarıdır. Enerji gidip geldiği durumda içerisindeki veriyi saklar.

Bu durumda RCPNO'daki değeri arkaplan makroda MOV komutunu kullanarak $M'e taşınır. Enerji gidip geldiği durumda tekrardan bu sefer tam tersi yapılır. Sayfa Açılış makrosunda $M'deki değer tekrardan RCPNO'ya taşınarak enerji gitmeden önce RCPNO'ya ne girilmiş ise tekrardan aynı değer gösterilmiş olur.

Eklenti:
Reçente isim girme.dps


Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.

_________________
Sorulara verilen cevapların, olumlu yada olumsuz sonuçlanması durumunda bu bilgileri paylaşırsanız bu forumdan herkesin daha doğru bir şekilde faydalanacağını unutmayınız.



Başa Dön Başa Dön
  Profil
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Forum kilitlendi Bu başlık kilitlenmiştir mesajlarınızı düzenleyemez veya cevap gönderemezsiniz.  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz


Geçiş yap:  


Powered by FAST © 2009